2026. március 26., csütörtök

Az új kertem első tapasztalatai

A közelmúltban lett egy új kertem, építettünk rá egy házat is, de ez most itt nem érdekes, csak a kert. Körülbelül 2200 m² nagyságú, és már kezdem megszokni a méreteit. 

Egyelőre még csak kísérletezem, figyelem, hogy mi érzi jól magát ezen a területen, és mi az, ami kevésbé válik be. Minden kert más, így hiába van némi tapasztalatom, itt szinte mindent újra kell tanulni. Már csak azért is, mert itt olyan agyagos a talaj, mint még sehol ahol kertészkedtem. Száraz időben betonkeményre szárad a teteje, de a felszín alatt egészen jól tartja a nedvességet.

Idén háromféle burgonyát ültettem (desiré). Kíváncsi voltam, melyik fajta hogyan viselkedik ugyanazon a területen. Kétféle tök és többféle kukorica is került a kertbe.


 

Mivel biokertként szeretném művelni, vegyszereket nem használok. A gyomokkal egyelőre kézi erővel veszem fel a harcot, ami ekkora területen nem mindig egyszerű feladat. Cserébe jó érzés látni, hogy a kertben egyre több rovar, méh és más hasznos élőlény jelenik meg, és még mindig virítanak a pipacsok is.

A következő években szeretnék gyümölcsbokrokat és gyümölcsfákat is telepíteni, hogy a kert ne csak zöldségeskert legyen, hanem egy változatos, élő ökoszisztéma. Most még sok minden csak kísérlet, de éppen ez benne az izgalmas. Minden új növény, minden siker és minden kudarc egy újabb tapasztalatot jelent.

Tavasszal telepítettem pár bokor málnát és epret, most (június közepén) ezek így néznek ki: 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése