Manapság szerencsére egyre nagyobb hangsúlyt kap a zöldtrágyázás. Én is a lelkes hívei közé sorolom magam. Erre a célra a
gyors
növekedésű és nagy mennyiségű biomasszát adó mustár, mézontófű és olajretek a legmegfelelőbb. Ezek a növények
az év bármely szakában vethetők, amikor elég nedvesség van a csírázásukhoz.
Nekem a mustár az egyik kedvencem, idén viszonylag nagyobb mennyiségben próbáltam ki a kertemben. Nagyon bevált, és betöltötte a funkcióját. Nemcsak zöldtrágyanövény, hanem jó méhlegelő is egyben. Nem kellett volna hagynom hogy virágozzon, mert úgy a vízigénye fokozódik, de annyira szép virágai voltak, hogy nem volt szívem virágzás előtt levágni. Május végén így nézett ki a virágzó mustár a kertemben, rengeteg rovar, köztük méhek is seregestül látogatták :
Nem bántam meg, hogy hagytam kifejlődni, mert rengeteg termést hozott. Igaz csak kb 1kg-ot sikerült összegyűjtenem belőle, mert kissé szúrós termései voltak. A maradék sem ment kárba, egy része bevetette a helyet, ahol felvirágzott, és a komposzthalmok tetejére is jutott a magjából. Amúgyis a komposztra került volna a szára, amiből kitapostam a magokat, így keltek a kis mustárok a komposzt tetején is.
Nem bántam meg, hogy hagytam kifejlődni, mert rengeteg termést hozott. Igaz csak kb 1kg-ot sikerült összegyűjtenem belőle, mert kissé szúrós termései voltak. A maradék sem ment kárba, egy része bevetette a helyet, ahol felvirágzott, és a komposzthalmok tetejére is jutott a magjából. Amúgyis a komposztra került volna a szára, amiből kitapostam a magokat, így keltek a kis mustárok a komposzt tetején is.
A keresztesvirágúak (ilyen a mustár, a repce és az
olajretek is), megkötik a nitrogént és megőrzik a következő évre. Az ily módon tárolt nitrogén az utónövények számára közvetlenül
hasznosíthatóvá
válik.
A zöldtrágyának szánt növényeket
sok helyen azért termesztik, hogy a zöld részeket a talajba forgassák. Én is így cselekedtem:
A zöldtrágyanövények gyors növekedésűek és viszonylag igénytelenek. A földbe forgatva őket javítják a talaj fizikai és biológiai állapotát, a tápanyag-gazdálkodást, hozzájárulnak a szerves anyag mennyiségének növeléséhez, védik a talajfelszínt az eróziótól. Intenzív gyökérnövekedésük révén biológiai lazító hatást is kifejtenek. Akkor a legjobb a hatásfoka a zöldtrágyázásnak, ha ezek a növények éppen elérik a virágzóképes kort, de nem hagyjuk őket virágozni, hanem beforgatjuk őket a talajba. A mustár és az olajretek mélyre hatoló, vastag karógyökerükön keresztül a felső talajrétegbe hozzák fel a tápanyagokat, ami az utónövény tápanyag felvételét könnyíti meg. Ez a két növény a talajlakó fonálférgeket is pusztítja.
Azok a legjobb zöldtrágyanövények, amik kétszikűek és rövid tenyészidejűek, gyors fejlődésű növények. Ilyenek még a korábban említetteken kívül a somkóró, a csillagfürt és a mézontófű. Ezek szerteágazó, mélyre hatoló nagy tömegű gyökérzetet fejlesztenek.
Jövőre, ha sikerül magot szereznem belőle, akkor kipróbálom a mézontófüvet, ami mellesleg kiváló mézelő növény is. Ezt találtam róla a neten: "Őszi beszántása jelentős
szervesanyagtömeget jelent, és ciántartalmú bomlástermékei szintén távol tartják a fonálférgeket.
A kezdeti fejlődése nem túl gyors, de
később a bundaszerű borítást adó állomány igen jó gyomelnyomó."
A zöldtrágyázásnál tehát a föld feletti vegetatív részek beásásával elsősorban nem a humusztartalom növekedését célozzuk meg, hanem
nitrogénbőséget kívánunk elérni a talajban.
Kedves biokertész barátom!
VálaszTörlésEz mind igaz, és valóban jól csináltad. És a mézontó füvet is érdemes kipróbálni. Nekem évekig volt. Amellett hogy hasznos, még szép is. Vessél sokat. A méhecskék is szeretik nagyon. Csak úgy dong a kert amikor virágzik.
Persze pihenj is az ünnepek alatt.
Nagyon boldog békés karácsonyt kívánok!
GGy.
UI: először azt hittem a mustár most ilyen. Meg is lepődtem.
Köszönöm Kedves szavaidat biokertész barátom!
VálaszTörlésA mézontó füvet mostanában olvastam egy könyvben is, azért is akarom kipróbálni. Bevetem vele a fél kertet, persze csak a körömvirág meg a büdöske mellett. Büdöskéből már gyűjtöttem egy nagy zacskó magot.
Azért ha az idő engedi ásogatni is fogok a karácsonyi szünetben. Az igazat megvallva már hiányzik a kerti munka.
A mustárt nem megtévesztésnek szántam, de azért jó nézegetni a májusi virágzását. Most októberben is elég szép volt, még a nagy hidegek előtt már voltak virágos egyedei. Üde zölddé varázsolta a kertemet a lucernával együtt, alig volt őszi hangulat.
Én is Boldog Békés Karácsonyt kívánok Nektek!
P.